Piwnikowie ze wsi Szewna
Piwnikowie ze wsi Szewna
W archiwum znajdującym się w kancelarii parafialnej w Mominie znajduje się księga opisana jako „Raptularz urodzonych parafii Momina od 1901r. do 1919r.” Księga prowadzona w formie tabeli, taki szybki notatnik, gdzie w poszczególnych ściśle określonych kolumnach umieszczano informację o dacie dziennej urodzenia, chrztu, miejscowości urodzenia, imienia dziecka, płci dziecka, imionach rodziców, statusie społecznym, informacji o chrzestnych i świadkach. Początkowo faktycznie gromadzono w niej informacje o dacie narodzenia i chrzcie dziecka. Z czasem w księdze pojawia się coraz więcej zapisów dotyczących tylko i wyłącznie chrztu dziecka. Taką sytuację mamy z wpisem dotyczącym „Ponurego” Jana Piwnika z roku 1912. Podana jest tylko podwójna data (kalendarz juliański i kalendarz gregoriański) chrztu oraz podani są rodzice chrzestni.
Powszechnie dostępna jest również kopia cyfrowa aktu chrztu i rejestracji Jana Piwnika zapisana w języku rosyjskim (akt numer 109 z roku 1912), dokument został sporządzony przez proboszcza parafii w Mominie księdza Józefa Czernikiewicza ówczesnego urzędnika stanu cywilnego. Jak już wspomniałem Jan Piwnik ps. „Ponury” urodził się w miejscowości Janowice, jego rodzice żyli tu przez całe swoje życie. Tu Janowicach zmarli, pochowani są na cmentarzu w miejscowości Momina. Z Janowic pochodziła jego mama Zofia Kłonica natomiast ojciec Jan Piwnik pochodził z pobliskich Mirkowic. Pobrali się w kościele parafialnym w Mominie 24 października 1905 roku.
Z Mirkowic pochodził również dziadek Jana Piwnika, Józef Piwnik. Józef urodził się 19 marca 1851 roku w Mirkowicach. W akcie chrztu, rejestracji Józefa Piwnika mamy wymienionych dwóch braci Jana i Antoniego Piwników (patrz rok 1844). Ojcem Józefa był Antoni Piwnik a jago chrzestnym został Jan Piwnik jego stryj.
25 października (poniedziałek) 1847 roku w tym samym kościele parafialnym w Mominie bierze ślub wspomniany wcześniej Antoni Piwnik ze wsi Szewna i Zofia Kacał wdowa po Janie Kacał córka Grzegorza i Małgorzaty małżonków Wujtowiczów ze wsi Mirkowice. Świadkiem na wspomnianym ślubie jest starszy brat rodzony Antoniego, Szymon Piwnik ze wsi Szewna. Antoni Piwnik i Zofia Wujtowicz to pradziadkowie Jana Piwnika ps. „Ponury”.
Mogę teraz z pełnym przekonaniem napisać, iż osoby noszące nazwisko Piwnik, urodzone na terenie parafii Momina po roku 1844 wywodzą się od dwóch braci rodzonych Jana i Antoniego Piwników. Niestety aktu urodzenia Antoniego Piwnika nie znalazłem z powodu, iż księgi urodzonych z parafii Szewna z lat 1812-1821 nie zachowały się do czasów mi współczesnych. 30 stycznia 1809 w kościele parafialnym w Szewnie bierze ślub Wawrzyniec Piwnik i Katarzyna Kacał, to rodzice Antoniego Piwnika. Dziadkami Antoniego byli Mikołaj Piwnik i Petronela Pietrzyk. Rodzin noszących nazwisko Piwnik w miejscowości Szewna było kilka. Szczepan Piwnik brat rodzony Antoniego Piwnika który został w miejscowości Szewna, dwukrotnie był żonaty. Zapewne po dziś dzień mieszkają w Szewnej jego potomkowie noszący nazwisko Piwnik.
Na cmentarzu parafialnym w Mominie znalazłem uszkodzony nagrobek Józefa Piwnika. Okazało się że pochowany tu Józef Piwnik do dziadek Jana Piwnika „Ponurego”. Nagrobek wystawiła jego żona Agnieszka z dziećmi.

Józef Piwnik cmentarz w Mominie