Piwnikowie ze wsi Szewna
Piwnikowie ze wsi Szewna
27 października (niedziela) 1844 roku w kościele parafialnym w Mominie o godzinie 10 rano stawili się trzej bracia Szczepan, Antoni i Jan Piwnikowie ze wsi Szewna. Stawiła się również Marianna Podgajna szesnastoletnia panna z Mirkowic. Ślub z Marianną brał jeden z braci Jan Piwnik. Sto lat później 16 czerwca 1944 roku pod Jewłaszami ginie prawnuk jednego z braci Jan Piwnik ps. „Ponury”.
Jan Piwnik ps. „Ponury” urodził się 31 sierpnia 1912 roku w miejscowości Janowice w ówczesnej guberni radomskiej w zaborze rosyjskim. Był synem Jana Piwnika i Zofii Kłonicy. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Mominie dnia 1 września 1912 roku. Jego chrzestnymi zostali Paweł Ślusarz i Marianna Harazna. W kruchcie kościoła pod wezwaniem świętego Wojciecha w Mominie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Piwnikowi z roku 1985. Tablicę ufundowali Towarzysze Broni i mieszkańcy Mominy. Na tutejszym cmentarzu parafialnym pochowani są rodzice Jana Piwnika Jan i Zofia Piwnikowie.
W archiwum znajdującym się w kancelarii parafialnej w Mominie znajduje się księga opisana jako „Raptularz urodzonych parafii Momina od 1901r. do 1919r.” Księga prowadzona w formie tabeli, taki szybki notatnik, gdzie w poszczególnych ściśle określonych kolumnach umieszczano informację o dacie dziennej urodzenia, chrztu, miejscowości urodzenia, imienia dziecka, płci dziecka, imionach rodziców, statusie społecznym, informacji o chrzestnych i świadkach. Początkowo faktycznie gromadzono w niej informacje o dacie narodzenia i chrzcie dziecka. Z czasem w księdze pojawia się coraz więcej zapisów dotyczących tylko i wyłącznie chrztu dziecka. Taką sytuację mamy z wpisem dotyczącym „Ponurego” Jana Piwnika z roku 1912. Podana jest tylko podwójna data (kalendarz juliański i kalendarz gregoriański) chrztu oraz podani są rodzice chrzestni.
Powszechnie dostępna jest również kopia cyfrowa aktu chrztu i rejestracji Jana Piwnika zapisana w języku rosyjskim (akt numer 109 z roku 1912), dokument został sporządzony przez proboszcza parafii w Mominie księdza Józefa Czernikiewicza ówczesnego urzędnika stanu cywilnego. Jak już wspomniałem Jan Piwnik ps. „Ponury” urodził się w miejscowości Janowice, jego rodzice żyli tu przez całe swoje życie. Tu Janowicach zmarli, pochowani są na cmentarzu w miejscowości Momina. Z Janowic pochodziła jego mama Zofia Kłonica natomiast ojciec Jan Piwnik pochodził z pobliskich Mirkowic. Pobrali się w kościele parafialnym w Mominie 24 października 1905 roku.
Z Mirkowic pochodził również dziadek Jana Piwnika, Józef Piwnik. Józef urodził się 19 marca 1851 roku w Mirkowicach. W akcie chrztu, rejestracji Józefa Piwnika mamy wymienionych dwóch braci Jana i Antoniego Piwników (patrz rok 1844). Ojcem Józefa był Antoni Piwnik a jago chrzestnym został Jan Piwnik jego stryj.
25 października (poniedziałek) 1847 roku w tym samym kościele parafialnym w Mominie bierze ślub wspomniany wcześniej Antoni Piwnik ze wsi Szewna i Zofia Kacał wdowa po Janie Kacał córka Grzegorza i Małgorzaty małżonków Wujtowiczów ze wsi Mirkowice. Świadkiem na wspomnianym ślubie jest starszy brat rodzony Antoniego, Szymon Piwnik ze wsi Szewna. Antoni Piwnik i Zofia Wujtowicz to pradziadkowie Jana Piwnika ps. „Ponury”.
Z pełnym przekonaniem mogę napisać, iż osoby noszące nazwisko Piwnik, urodzone na terenie parafii Momina po roku 1844 wywodzą się od dwóch braci rodzonych Jana i Antoniego Piwników ze wsi Szewna. Z pobieżnych moich ustaleń wynika, iż na podstawie ksiąg metrykalnych wytworzonych w parafii Szewna można ustalić kolejne 3 pokolenia przodków Jana Piwnika ps. „Ponury”. Szczepan Piwnik został w miejscowości Szewna, dwukrotnie był żonaty. Zapewne po dziś dzień mieszkają w Szewnej jego potomkowie noszący nazwisko Piwnik.