Poszukiwania genealogiczne Peczeniżyn
Poszukiwania genealogiczne Peczeniżyn
Poszukiwania genealogiczne rodziny wyznania mojżeszowego związanej z ówczesnym miastem Peczeniżyn w województwie stanisławowskim prowadziłem opierając się o zbiory zgromadzone w archiwum w Iwano-Frankowsku. Nie dotarłem do ksiąg ludności miasta Peczeniżyn, list wyborców do Sejmu i Senatu nie wspomnę o księgach okręgu bożniczego w Peczeniżynie, prawdopodobnie te zbiory nie przetrwały do czasów nam współczesnych. Dostępnych jest kilka roczników poborowych z powiatu stanisławowskiego, kołomyjskiego i śniatyńskiego. Dostępny jest również zbiór pt.: „Wnioski i korespondencja w sprawach paszportowych, wyjazdów za granicę” z powiatu peczeniżyńskiego. Warto sprawdzić być może poszukiwana przez nas osoba starała się kiedyś o paszport na wyjazd za granicę.
Tak jak w obecnych czasach aby dostać paszport w odpowiednim urzędzie należy złożyć wniosek. Tak też było w okresie międzywojennym, biorąc pod uwagę otrzymane dokumenty w okresie międzywojennym był to proces bardziej złożony wymagający przedłożenia w urzędzie kilku dokumentów. W przypadku poszukiwanej rodziny otrzymałem kopie dokumentów
Złożone zostały dokumenty :
Podanie o pozwolenie na wyjazd za granicę do tego dokumentu należało dołączyć :
- świadectwo kwalifikacyjne ważne przez 14 dni, ze zdjęciem,
- poświadczenie tożsamości osoby z fotografią, dokładną datą urodzenia, dokładnym adresem
- świadectwo (certyfikat) przynależności a w nim zawód, dokładna data urodzenia, imiona rodziców
- świadectwo moralności
- świadectwo urodzenia (odpis)
- świadectwo lekarskie (z jakiego powodu wyjazd na leczenie za granicą)
- poświadczenie urzędowe z inspektoratu skarbowego (o nie zaleganiu z podatkami)
Po złożeniu wyżej wymienionych dokumentów otrzymywało się ważne przez 2 miesiące Zezwolenie na otrzymanie paszportu zagranicznego, czyli można było dopiero teraz wyrobić sobie paszport zagraniczny.